İstanbul sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın gözü üzerinde olan bir şehirdir. Bu şehrin de içinde barınan milyonlar vardır. Bu milyonların içinde sadece insanları belirtiriz her zaman. Peki ya sadece türleri bile 1.000.000’nun üzerinde olan böcekleri bu nüfusa dahil etsek nasıl olur?

İstanbul’un güzel yerleşim yerlerinde olan Maltepe, adını dağlarından hazine bulunmasından almıştır. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Böyle köklü bir geçmişi olan Maltepe’nin de böcek ve haşere sorunu olması kaçınılmazdır. Kendi iklimi ve konumu sebebiyle birçok canlı, böcek ve haşere türü burada hayatlarını devam ettirmektedir. Bu yaşamın insan hayatına zarar vermemesi için bazen tedbirler alınması gerekir.

İlaçlama Sırasında Dikkat Edilecek Konular

Uzman yardımı almak, böcek ilaçlama konusunda önemli bir konudur. Bunu önemli kılan yine insan sağlığıdır. Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlama yapılması hem sizin için hem de çevreniz için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca ilaçlamanın garantili ilaçlama olması gerekir. İlaçlama bitiminde karşınıza çıkabilecek herhangi bir sorun için karşınıza muhatap bulmada güçlük çekmezsiniz.

Böcek İstilasında İzlenecek Yollara Bir Örnek

Böcek ilaçlama konusunda atılacak adımlardan bahsedelim. Bahçenizi çekirge sürüsü bastı, ne yapmalısınız? Çekirge sürüsünün zararları nelerdir?

-Çok sayıda çekirge bahçelere yapabileceği zarar ancak böcek ilacı kullanılarak önlenebilir.

-Çekirge sürüsü gelirse, arazi sahipleri hızla hareket etmelidir.

-Bahçelerde böcek ilacı uygulama oranlarına ilişkin etiket talimatlarının izlenmesi önemlidir.

-Ayrıca, koyun ve kümes hayvanları gibi diğer hayvanlar da etkilenebilir ve erken kontrol şarttır.

İlaçlama Yöntemleri

Haşere ilaçlama konusunda üç farklı yöntem izlenmektedir. Kokulu ilaçlama, jel ile ilaçlama ve kokusuz ilaçlama. Bu ilaçlama yöntemleri kullanılarak ortamlar böceklerden temizlenir. Her yöntemin kendine has iyi tarafı vardır fakat hangi yöntem hangi ortama daha iyi uyar, onu uzman ekip belirtirse daha yararlı olacaktır.

Genel olarak kamusal alanlarda kokusuz ilaçlama yöntemi kullanılmaktadır. Bir gün yolda yürürken yanınızdan böcek ilaçlama arabasının geçtiğini görürsünüz. Bu toplu ilaçlama olarak yapılır. Genel manada amaçları ortamı sivrisinek ya da pirelerden temizlemektir.

Ancak jel ile ilaçlama yöntemi bundan farklıdır. Bu yöntem hamam böceği tarzında böceklerde daha etkili olmaktadır. Jeli yiyen böcek yuvasında ölür ve diğer böceklerinde ölü böceği yemesiyle tüm böcekler yuvalarında can verir.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button