Toplu halde yaşamanın en belirgin kuralı temizliktir. Özellikle son yıllarda inşa edilen kalabalık bina grupları yani sitelerde bina temizliği işleri daha profesyonelce yapılması gereken bir iş halini almaya başlamıştır.

En az 3 binayı kapsayan bahçeli sitelerde oy birliğiyle seçilmiş yönetici ve gerekli durumlarda yardımcıları olması gerekmektedir. Yönetimin ilgilendiği konuların başında site temizliği, bina temizliği ve apartman temizliği gelmektedir. Küçük çaptaki site yönetimlerinde genel olarak belli bir ücretle haftanın belli günleri için anlaşma yapılmış temizlik görevlileri bulunmaktadır. Malzemelerin yönetici tarafından tedarik edildiği ve belli bölgelerin temizlendiği bir apartman temizliği söz konusudur. Site temizliği ve bina temizliği ise daha uzun aralıklarla yapılmaktadır. Bunun içinde uygun kişilerle anlaşılmaktadır.

Yüksek bütçeli sitelerde bu durum daha kapsamlı yapılmaktadır. Apartman temizliği, bina temizliği, site temizliği ve bahçe temizlik ve düzeni için işin uzmanı olan şirketlerle anlaşmak daha makul bir seçenektir.

Site Yönetiminin Görevleri

Site yönetimleri belli bir tüzük çevresinde site sakinlerinden toplanan aidatlarla siteye ait temizlik düzen ve tadilat islerinin yapıldığı birimdir. Toplu halde yaşamda gerekli olan düzeni sağlamanın zorunlu olduğu su götürmez bir gerçektir. Aksi durumda yaşam alanlarında kaoslar meydana gelmektedir.

Apartman temizliği, bina temizliği, site temizliği, varsa havuz temizliği bakımı, site içi elektrik sistemi kontrolü ve işleyişi, güvenlik ekipmanları kontrolü, bahçe temizliği, sulama ve bakım faaliyetleri, siteye giriş çıkış konusundaki güvenlik hizmetleri gibi birçok konu yönetim birimine aittir. Tüm bu işlemlerin maliyetleri hesaplanarak site sakinlerinden aylık belli bir aidat talep edilir. Bu aidatın kontrolü de yönetim kadrosuna aittir.

Temizlik Elemanları

Apartman temizliği ve site temizliği konuları için site sakinleriyle yapılan toplantılar neticesinde ana hatlar belirlenir. Ortak karar doğrultusunda bir şirket veya şahısla anlaşılır. Yetki verilecek kişiye işi yapacağı günler, temizleyeceği bölge ve karşılığında alacağı ücret belirtilir. Her işte olduğu gibi bina temizliği işi de güven ve istikrar gerektirmektedir. Site sakinleri kısmen de olsa mahremiyetlerine girecek temizlik görevlisinin belli bir tecrübeye sahip ve güvenilir olmasını talep ederler. Tüm bu durumları en makul şekilde sağlamak yönetici ve yönetim kadrosunun görevidir

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button