Hayatımızın her alanında bulunan haşerelerin, insan hayatını olumsuz yönde etkileyerek, sorun teşkil ederler. Haşereler en zor koşullar da bile yaşamlarını sürdürebilirler. Haşereler, hayatlarını devam ettirmeleri için gıda, su ve sıcak ortama ihtiyaç duyarlar. Bu şartların hepsi de evler de mevcut olduğundan dolayı, haşereler yaşam alanlarımıza girer. Özellikle yiyeceklerin bol olduğu mutfakta görülürler. Haşerelerin en fazla bulunduğu yer, lağımlardır. Evlerimize borulardan, kapılardan, açık pencerelerden, tuvaletten girerler ve çok sık üreyerek, çoğalabilirler. Haşereler özellikle yaz aylarında çoğalırlar. Bu canlılar evin her yerine yumurta bırakırlar.
Haşerelerden nasıl Kurtulabiliriz?

  • Güneş ışığını sevmeyen haşerelere karşı evinizi sürekli havalandırın. Bunun yanında evinizi sürekli temiz tutun. Özellikle kokulu olan temizlik malzemeleri kullanmaya özen gösterin.
  • Eviniz de kullanılmayan oyuncaklar, eski giysiler, kutular, eski gazete ve dergiler haşereler için ideal yaşam ortamıdır. Öncelikle bunlardan kurtulmak en doğrusudur.
  • Evinizi olabildiğince kuru tutun. Su, her canlının yaşam kaynağı olduğu gibi haşereler için de öyle olmaktadır. Lavabonun içinde, zeminde ve bahçede ıslak alanlar kalmamasına özen gösterin.
  • Marketler de satılan haşerelere karşı spreyler bulunmaktadır. Öncelikle bunları deneyebilirsiniz.
  • Doğal yöntemleri tercih etmek isterseniz de, temizlikte kullanacağınız beyaz sirke etkili olacaktır. Ayrıca lavanta yağı, biber yağı, sedir yağı gibi aromatik yağları, su ile karıştırarak haşerelerin bulunduğu bölgelere püskürtebilirsiniz.
  • Eczanelerden temin edeceğiniz asit borik tozu da haşereler için etkili olabilmektedir. Bizler için oldukça zararsız olan bu madde, bebekler ve evdeki evcil hayvanlar için sakıncalı olabileceğinden dikkatli kullanılması gerekmektedir. Yarım bardak su, iki yemek kaşığı dolusu asit borik tozu ve bir tane haşlanmış patates ile hepsi yoğurulur. Hamur kıvamına getirdikten sonra küçük parçalar halinde evin görünmeyen yerlerine koyun. Uzun bir süre haşereler görünmeyecektir.
  • Haşerelere karşı baş edemeyecek duruma geldiğiniz de, ilaç firmaları sizin için ideal bir çözüm olacaktır. Ancak uzman ve eğitimli kişiler tarafından yapılacak olan bu işlemde, kullanılacak olan kimyasal ilaçlar da sağlık bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button