Ev ve iş yerlerinde sizden başka yaşayan yararlı veya zararlı canlıları varlığından haberdar mısınız? Özellikle bahar aylarının gelmesiyle birlikte hava sıcaklıklarındaki artış evdeki ve iş yerlerindeki böcek türleri de gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu canların birçoğunun kendisinin doğrudan insan sağlığı üzerinde bir tehlikesi olmasa da, taşıyıcı olmasından kaynaklı dolaylı bir tehlike oluşturmaktadır.

İnsan Sağlığı ve Gıda Hijyeni Önemi Nedir?

İnsan sağlığını ve gıda hijyenini etkileyen birçok faktör vardır. Ancak bunların en çok ihmal edileni ve önemsenmeyeni evdeki ve iş yerlerindeki böceklerdir. Bu böcekler gıda ürünlerine insan sağlığın zararlı birçok mikroorganizmayı taşıyarak insan sağlığını tehdit etmektedir. Gıda sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu hususa mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Diğer taraftan bazı böcek türleri de insan sokma veya ısırma suretiyle kaşıntı ve alerjik durumlara neden olarak insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Çıyan ve akrep gibi Zehirli olan böcek türleri özellikle çocuklar için büyük tehlike oluşturmakta insanların hayatını kaybetmelerine de sebep olabilmektedir.

Evde ve İş Yerlerinde Görülen Böcek Türleri Nelerdir?

Evde veya iş yerlerinde görülen böcek türleri mevsime göre değişiklik göstermekle birlikte en çok karşımıza çıkan türlerin başında kaloriferli evlerin baş belası olan, kalorifer böcekleri gelmektedir. Hamam böceği ile pire türleri de evde görülen haşereler arasında yer almaktadır.

Güve ve karınca türleri diğer haşerelere göre nispeten zararsız gibi görünse de taşıyıcı olma riskine karşı ilaçlama yoluyla mücadele edilmesi gereken haşerelerdendir. Bu haşereler genellikle kapı kenarları, mutfak, dolap arkaları, banyo ve eşya istiflerinin yapıldığı yerlerde yaşayarak çoğalmaktadır. Hayatımızı ve sağlığımızı tehdit eden bu haşerelerden kurtulmak zor olmasa gerek, işin uzmanından alınacak, planlı ve programlı etkin bir böcek ilaçlama uygulamasıyla bu tehditlerden kurtulmak oldukça kolaydır. Bu konuda profesyonel hizmet alabileceğiniz kuruluşa; www.lsh.com.tr internet sayfasından erişilebilir, uygulamalar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Haşerelere karşı kullanılan ilaçların etken maddeleri, haşere türüne göre farklılık arz etmektedir. Bu nedenle haşere türüne göre ilaç seçilesi de önemli bir husustur. İlaç etken maddelerinin insan sağlığı üzerinde de olumsuz etki yapma riski bulunduğundan, haşere ilaçlamasının mutlaka uzman kuruluş veya kişilerce yapılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button