Ev ilaçlama gerçekten uzmanlık ve tecrübe isteyen, sağlığımız için önemli bir konudur. Burada ilk öncelik profesyonel kişiler tarafından ilaçlama yapılmadan önce kaynağın doğru tespit edilmesidir. Çünkü böceklerin geliş yerinin doğru tespit edilmemesi sadece anlık bir temizlik olup, ev içerisinde böceklerin kaybolmasını fakat tekrar üremelerini engellemeyecek-tir. Balkon, kapı altları, kömürlük gibi böceklerin asıl üreme kaynağı tespit edildikten sonra ilaçlamaya buralardan başlanılması gerekiyor. İlaçlama konusunda dikkat edilecek diğer önemli husus ise böcek türünün böcek ilaçlama için tespit edilmesidir. Her türe göre farklı bir ilaçlama yöntemi ve böcek ilacı kullanılır.

İlaçlama Türleri

Kokulu ilaçlama, adı üzerinde ilaçlama sırasında koku mevcuttur. Bu nedenle evde herhangi bir canlının bulunmaması gerekir. Akvaryum gibi evden çıkarılamayacak canlı türlerinin yaşam alanlarının da üstlerinin de kapatılması gerekir. Hamamböceği gibi kapsüller halinde, yoğun olarak üreyen böcek türlerinde sıvı halinde püskürtme yoluyla etkili kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Hızlı sonuç alınır. Ev birkaç saat havalandırıldıktan sonra yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Jel ilaçlama, ilaçlama öncesi hazırlık ve sonrasında temizlik gerektirmeyen, etkisi uzun süren bir yöntemdir. Hamamböceği, kalorifer böceği gibi böcek türlerinde kullanılabilir bir yöntemdir. Yuvasından çıkan böcek, ilacı yer yuvasına döndüğünde ölür. Diğer böceklerde bu ölü böceği yiyerek beslenir ve böylece ilaç onlara da geçer. Bu döngü ile böceklerin tümü ile kaybolması sağlanır. Canlılara hiçbir zararı yoktur.

Kokusuz ilaçlama, pire ilaçlama için etkili bir yöntemdir. Sıvı olan ilaç püskürtülerek pire, tahta kurusu gibi türlerin yok edilmesinde kullanılmalıdır. Aynı zamanda hamamböceği, karınca ve kalorifer böceği gibi türler içinde ilaçlama yapılması gerekmektedir. İstediğiniz zaman yapabilirsiniz sadece açıkta gıda bulunmaması gerekir. İstasyon ilaçlama, fare ilaçlama için etkili bir yöntemdir. İçerisinde mum bloklar bulunan aparatlar, farelerin bulunduğu mekanlara bırakılır, onlar da bunlarla beslenerek ölür. Sıvı ilaçlama da fare gibi kemirgenler için yapılabilir, kötü bir kokusu olduğu için; kokudan kaçmaya çalışan fareler yok edilir. Açıkta gıda bulunmaması gerekir.

 İlaçlama İçin Dikkat Edilecek Nokta

Yukarıda belirttiğimiz gibi burada sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için dikkat etmeniz en önemli unsur, bunun için uzman ve deneyimli kişilerle çalışmanız gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan ‘’ ilaç uygulama izin belgesi ‘’ olmayan şahıs ya da firmalarla çalışmanız sizin için büyük bir risk teşkil edecektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button