Doğal ortamda çok bulunan böcekler kimi zaman evlerimize ve yaşam alanlarımıza yoğun şekilde gelerek zarar vermektedir. Çoğu zaman insanlara zarar vermekle birlikte çevremizdeki bitkilere de büyük zararı olan haşereler bulunmaktadır. Bu noktada sağlıklı bir yaşam için belirli aralıklarla yapılan ilaçlama çok büyük önem arz eder.

 

İlaçlama Nerelerde Yapılır?

 

İlaçlama böcek ve haşerelere karşı yapıldığından bunların çok olduğu her yerde yapılabilir. Apartmanlarda ve evlerin içlerinde, işyerlerinde, özellikle fazla haşere bulunması sebebiyle depolarda ve fabrikalarda, yoğun insan akışının olduğu ve sağlık ortamı gerektiren otel ve hastanelerde, ciddi hijyen gerektiren pastane, kafe ve fırın gibi mekanlar ile öğrencilerin yoğun olduğu okullarda ilaçlama yapılması çok önemlidir.

 

Neden İlaçlama Yapılmalı?

 

Kimi zaman evlerimizde veya diğer mekânlar ile binalarda bir böcek türünün veya haşere türünün çoğaldığını görebiliriz. Bu hem rahatsız edici bir durum hem de temizlik olmadığının göstergesidir. Tabi ki bazı durumlarda temizlik hat safhada olsa da böcek istilası görülebilmektedir. Özellikle toplu kullanım alanlarında sağlık açısından böcek ilaçlama çok büyük öneme sahiptir. Hastalıkları taşınmasında ana etkenlerden olan haşereler okul gibi alanlarda öğrencilerin hastalanmasını, hastane gibi yerlerde enfeksiyon taşınması gibi riskleri beraberinde getirir.

 

Yiyecek sektörü gibi aşırı hijyen gerektiren alanlarda haşere ilaçlama yapılmadığında ve yiyeceklerle temas ettiklerinde yiyeceklerde birer sağlık tehdidi haline dönüşmektedir. Aynı şekilde oteller gibi konaklama yapılarında böceklerle karşılaşılması ise o tesis açısından büyük bir prestij kaybına yol açmaktadır.

 

İlaçlama Nasıl Yapılır?

 

Haşere ve böcek ilaçlaması kokusuz olarak sıvı ilaçlarla yapılabilirken jel olan ilaçlar ile de yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması ve insan sağlığına zararlı olacak herhangi bir madde içermemesine dikkat edilmesidir. Piyasada iş yapan ve merdiven altı tabir edilen firma ve şirketlerden uzak durulması bu noktada sağlık açısından önemlidir.

 

İlaçlamanın mümkün olduğu kadar böcek olmadan yapılması esas olsa da sonra yapılması da kesin çözüm alınmasına yetmektedir. Ancak uzman bir ekip tarafından yapılması gereken ilaçlama düzgün şekilde yapılmaz ise kısa süre sonra tekrar haşereler meydana çıkabilmektedir. Bundan dolayı profesyonel olarak hiçbir boş ve kör nokta kalmayacak şekilde ve derinlemesine bir ilaçlama yapılması en doğru yaklaşımdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button