Her insanın belli başlı korkuları bulunmaktadır. Bunlar çok farklı çeşitlerle karşımıza çıkmaktadır. En geniş alanı kapsayanlardan biriside böcek korkusudur. Tıbbi ismi Emtomophobia olan Entomofobi, insanların çok fazla rahatsızlık duyduğu bir fobi türüdür. Bununla başa çıkmak ciddi anlamda zor olabilmektedir. Ancak doğru bir yardım alınarak bu korkunun üzerine gidildiği zaman aşılabilmektedir. İnsanların bir çoğu hızlı hareket eden hamam böceklerinden korkup tiksindiği için şikayetçi olmaktadır. Bunu aşmanın yolu ise sadece bulunduğun ortamı ilaçlatmaktan geçmektedir. Kaliteli ilaçlarla uzmanlar tarafından yapılan güzel bir böcek ilaçlama işlemi bu durumu ortadan kaldıracaktır.

Zararından Çok Faydası Olan Varlıklar

Yeryüzünde bulunan hayvan türlerinin dört bölü üçünü böcekler oluşturmaktadır. Böcekleri ayrıca inceleyen ilme entemoloji denmektedir. Yapısı itibariyle eklembacaklılar olarak tanımlanmaktadır. Görüntüsünden dolayı insanlara rahatsızlık veren eklembacaklılar, aynı zamanda bitkilere de zarar vermektedir. Bu nedenle zararlı bir hayvan olarak bilinmektedir. Bu düşünce böcekler için bir önyargı oluşturmaktadır. Bilinmektedir ki insanların ihtiyacı olduğu birçok gıdayı böcekler sağlamaktadır. Bazı insanları ısırdığı zaman neredeyse ölüme neden olan arılar, önemli bir besin kaynağı olan bal’ı üreterek sofralarımıza ulaşmasını sağlamaktadır.  Böyle bir hizmeti veren böceğe de zararlı demek haksızlık etmek olacaktır. İnsanların kendi emeğiyle üretmiş oldukları bitkileri yiyen ipek böceği de bizatihi böyledir. İnsanlar için en kaliteli ipeği üreterek bunların giyeceklere yansımasına neden olmaktadır. Bir ilaçlama firması duruma kendi açısından baktığı zaman böcekler zararlı varlıklardır deseler dahi birçok faydası bulunduğunu reddetmek anlamsız olmaktadır.

Böcekler Kaça Ayrılır

Böcek olarak tabir edilen eklembacaklılar dörde ayrılmaktadır.

1) Böcekler

2) Örümcekler

3)Çok ayaklılar

4) Kabuklular

Birçok çeşidi olan böceklerin 700.000 kadar türü bulunmaktadır. Hepsinin ortak noktası üç çift bacağa sahip olmalarıdır. Böcekler yakından incelendiği zaman 3 bölümden oluştuğu görülmektedir. Baş, göğüs ve karın böceklerin vücudunu oluşturmaktadır. Gözlerin, duyargaların ve ağzın bulunduğu bölüm, baş kısmını, ayakların kanatların bulunduğu kısım göğüs kısmını, böceği dış etkilere karşı koruyan kitinin bulunduğu kısım ise karın kısmını temsil etmektedir. Trake sayesinde soluk alıp vermeleri sağlanmaktadır. Bunlar çok küçük kanallardan oluşmaktadır.

Evde Haşere Oluşması Engellenebilir Mi?

Böceklere halk arasında haşere de denmektedir. Haşereler çok hızlı hareket edebilirler. İnsanlarla aynı yaşam alanını paylaşmaktadırlar. Aynı yaşam alanını paylaşan varlıklar belli bir süreden sonra davetsiz misafir olarak görülerek haşere ilaçlama işlemi ile ortak alanlardan uzaklaştırılmaktadır. Evde haşere oluşmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

  • Çöpleri güzel bir şekilde paketlemek
  • Yaşanılan evi temiz ve düzenli tutmak
  • Kuru ve diğer besin maddelerini ağzı kapalı bir şekilde saklamak
  • Kapı ve pencerelere sineklik yaptırmak
  • Bu şekilde evde haşere oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button