Böceklerin binlerce türü bulunmaktadır. Yaşadığımız her yerde böcekler karşımıza çıkabilir. Böcek sorunları özellikle yaz aylarında daha sık görülmektedir. Bulunduğumuz ortamda haşere, böcek ve farelerin bulunması insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. İlaçlama hizmeti iş yeri, ev, bahçe gibi birçok yerde yapılmaktadır. Böceklerden kurtulmak çok kolay değildir. Bunun için ilaçlama firmaları oldukça uygundur. İlaçlama, mutlaka uzman ve eğitimli kişiler tarafından yapılaması daha doğrudur. Bilinçsiz olarak yapılan ilaçlamalar da istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Böcekler, çok sık ürediklerinden dolayı böcek ilaçlama yapılsa dahi tekrardan bu sorunla karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle düzenli aralıklarla bulunduğunuz ortamın ilaçlanması gerekmektedir. İlaçlama da ilk önce yapılması gereken böceğin türü belirlenmelidir. Böceğin türüne göre ilaçlama yöntemleri bulunmaktadır. Bu ilaçlama yöntemleri kokusuz ilaçlama, kokulu ilaçlama ve jel ilaçlamadır. Örneğin; hamam böceği ilaçlamasında kokusuz ya da jel ilaçlama yöntemi, pire ilaçlamasın da ise kokulu ilaçlar kullanılması daha uygundur. Piyasada birçok böcek ilaçlama ürünleri bulunmaktadır. Ancak bunlar her böcek türü için etkili olmamaktadır.

Bunun yanında kapalı alanlar için de kullanılması uygun olmayabilir. İlaçlama da kullanılacak olan maddelerin kimyasal içerikli olduğu unutulmamalıdır. İlaçlama yapılan bir süre kapalı durması, ilaçlamanın daha etkili olmasını sağlayacaktır. Daha sonra ilaçlanan yerin havalandırılması sağlanır. Bir süre ilaçlama yapılan yere kimsenin girmemesi gerekmektedir. Yoksa kimyasal madde sizi de zehirleyebilir.

İlaçlama Yapılırken dikkat edilmesi Gereken Hususlar

  • Böcek ilaçlamasında kullanılacak olan ilacın sağlık bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmesi gerekir.
  • İlaçlama sırasında o alanda başka bir kişinin olmaması gerekir. Buna evcil hayvanlarda dahildir.
  • Yapılan ilaçlama yöntemi ister kokusuz ister kokulu olsun yapılacak olan alanda açıkta yiyecek bulundurulmaması gerekmektedir.
  • Kişisel eşyalar havlu, giysi, çocuk oyuncakları ve özellikle mutfakta bulunan çatal, kaşık gibi eşyalar dolaba kaldırılmalıdır.
  • İlaçlama yaparken koruyucu elbise ve özellikle eldiven kullanılması gerekir. Bunun nedeni kimyasalların vücudumuza temas etmemesi içindir.
  • İlaçlama işlemi bittikten sonra ilaçlanan yeri uzun bir süre havalandırın. Daha sonra kimyasal maddenin eşyalar üzerine sineceği için, ilaçlı bez ile her yerin temizlenmesi sağlık açısından doğru olacaktır.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button