Hangi sebepten kaynaklandığı bilinmeyen, kişilerin ruhsal ve psikolojik olarak kötü duruma düşmesine sebebiyet veren olayların başında haşereler gelmektedir. Çabuk üremeleri ve etrafa ciddi derecede mikrop saçmalarından dolayı sağlık için büyük tehlike oluşturan bu zararlılar, önlem alınmadığı takdirde hızla yayılarak işin içinden çıkılması güç durumlar ortaya çıkarmaktadır.

Evlerde, iş yerlerinde, fabrikalarda, otel ve pansiyonlarda oluşabilecek böylesi durumlara karşı bireysel olarak müdahale edilmesi her zaman yeterli gelmeyebilmektedir. Bunun için yapılması gereken ise işin uzmanı olan, tam donanımlı araç gereç ve ekipmanlara sahip profesyonel ekiplerden yardım almaktır.

Hangi Yöntemler Kullanılmalıdır?

En etkili yöntemlerin başında gelen ise ilaçlama teknikleridir. Uygulanacak mekanın büyüklüğü, haşerenin hangi türden bir zararlı olduğu gibi durumlara göre belirlenecek olan teknik, ayrıca haşerenin ne kadar süredir faaliyette olduğu ve yoğunluğu gibi durumlar da dikkate alınarak gerçekleştirilir. Bu durumda ise kullanım amacına göre birbirinden farklı birçok böcek ilaçlama metodu karşımıza çıkmaktadır.

En yaygın olarak kullanımların başında sıvı ilaçlar gelmektedir. Çeşitli kimyasal maddelerden oluşturulmuş zehirli sıvılar ile ortama bazı araçlar vasıtasıyla püskürtme yapılarak gerçekleştirilen bu uygulamalarda dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Örneğin çalışma gerçekleştirilmeden önce mutlaka ortamın kapı ve pencerelerinin açık tutularak havalandırılması gerekir. Yine eşyalara ve mobilyalara zarar gelmemesi ve doğrudan temasla kişilere bulaşarak hastalık yaymaması adına iyi bir şekilde muhafazaları sağlanmalıdır. İşlem gerçekleştirildikten sonra en az 2-3 saat mekana girilmemesi de son derece önemlidir.

Kesin Çözüm Sağlar Mı?

Kokulu yöntemlerde de aynı şekilde hareket edilmekte olan bu tekniklerde, özellikle iş yerleri tarafından sıklıkla tercih edilen yöntem ise kokusuz tabletlerdir. Çeşitli yerlere yerleştirilen tablet kapsüller ile zararlının tablet içerisine gelmesi ve oradaki madde ile beslenerek ölmesi sağlanmaktadır. Çokça tercih edilen yöntemlerden birisi de jel tekniğidir. Bu teknikler ile haşerelerin jel ile beslenerek yuvasına döndürülmesi ve orada diğer zararlıların da beslenmesi sonucu toplu ölümlerin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Böylece hızlı ve kalıcı müdahalelerde bulunularak kesin sonuç elde edilebilmektedir. Fakat unutulmaması gerekir ki hangi yöntem uygulanırsa uygulansın kimyevi maddelerle doğrudan temastan uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button