Böcek öldürücüler böcek öldürmek için kullanılan maddelerdir. Bunlar arasında, böcek yumurtalarına ve larvalara karşı kullanılan ovisidler ve larvisitler bulunmaktadır. Böcek öldürücüler tarım, ilaçlama, endüstri ve tüketiciler tarafından kullanılmaktadır. Böcek öldürücüler, 20. yüzyılın tarımsal verimliliğindeki artışın arkasında önemli bir faktör olduğu iddia edilmektedir. Neredeyse tüm insektisitler ekosistemleri önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahiptir; Birçoğu insan ve / veya hayvanlar için zehirlidir; Bazıları besin zinciri boyunca yayıldıkça konsantre olurlar.

İnsektisitler iki ana gruba ayrılabilir: artık veya uzun süreli aktiviteye sahip sistemik insektisitler; ve hiçbir kalıntı aktivitesine sahip olmayan insektisitlerle temas halinde.

Böcek ilaçlarının 3 kullanım alanı

Ayrıca, üç tür insektisit ayırt edebilir. 1. Bitkilerin böceklere karşı savunma olarak yaptıkları nikotin, piretrum ve neem özleri gibi doğal böcek öldürücüler. 2. Metal olan inorganik insektisitler. 3. Organik kimyasal bileşikler olan ve çoğunlukla temas halinde olan organik insektisitler.

Eylem şekli, böcek ilacının zararlıyı nasıl öldürdüğünü veya etkisiz hale getirdiğini açıklar. Böcek öldürücüler sınıflandırmanın başka bir yolunu sağlar. Bir böcek ilacının balıklar, kuşlar ve memeliler gibi ilgisiz türler için zehirli olup olmayacağını anlamak için eylem modu önemlidir.

Karıncaların diğer böceklerden farkı

İnsektisitler itici veya itici olmayabilir. Karıncalar gibi sosyal böcekler, itici olmayanları tespit edemezler ve bunlar aracılığıyla kolayca tararlar. Yuvaya döndüklerinde onlar ile böcek ilacı alır ve yuva arkadaşlarına aktarırlar. Zamanla, bu, kraliçeyi de içeren tüm karıncaları ortadan kaldırır. Bu, diğer bazı yöntemlerden daha yavaştır, ancak genellikle karınca kolonisini tamamen ortadan kaldırır.

Böcek ilaçlama işlemini gerçekleştirdiğimiz kimyasallar, püsküren ancak öldürmeyen insektisid olmayan kovuculardan farklıdır.

Sistemik insektisitler, tüm bitki boyunca sistemik olarak birleştirilir ve dağıtılır. Böcekler bitkiyi beslediğinde, böcek ilacı alırlar. Transgenik bitkiler tarafından üretilen sistemik insektisitlere bitki-dahil edilmiş koruyucular (PIP’ler) denir. Örneğin, belirli bir Bacillus thuringiensis biyosidal proteinini kodlayan bir gen, mısır ve diğer türlere sokulmuştur. Bitki, tüketildiği zaman böceği öldüren proteini üretmektedir.

İletişim insektisitler doğrudan temas halinde böcekler için zehirlidir. Bunlar, metaller olan ve daha az kullanılan arsenatlar, bakır ve flüor bileşikleri ve yaygın olarak kullanılan sülfür içeren inorganik insektisitler olabilir. İrtibat insektisitleri organik insektisitler, yani sentetik olarak üretilmiş ve günümüzde kullanılan en büyük böcek ilacı sayılarını içeren organik kimyasal bileşikler olabilir. Ya da piretrum, neem yağı vb. Gibi doğal bileşikler olabilir. Temas insektisitlerinin genellikle hiçbir kalıntı aktivitesi yoktur.

Etkinlik, pestisit uygulamasının kalitesiyle, aerosoller gibi performansın arttığı küçük damlacıklar ile ilişkili olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button