Böcek ilaçlama böcek öldürmek için kullanılan maddelerdir. Bunlar, böcek yumurtalarına ve larvalara karşı kullanılan ovididleri ve larvaları içerir. İnsektisit tarım, ilaç, endüstri ve tüketiciler tarafından kullanılır. Böcek öldürücülerinin 20. yüzyılın tarımsal verimliliğinin artmasının arkasında önemli bir faktör olduğu iddia edilmektedir. Neredeyse tüm insektisitler ekosistemlerde potansiyel olarak önemli bir değişime sahiptir.

Birçoğu insanlara ve / veya hayvanlara zehirlidir. Bazıları besin zincirine yayıldıkça konsantre olurlar. İnsektisitler iki ana gruba ayrılabilir: artık veya uzun süreli aktiviteye sahip sistemik insektisitler; ve hiçbir kalıntı aktivitesine sahip olmayan insektisitlerler. Ek olarak, üç tip insektisit ayırt edilebilir. Bitkilerin böceklere karşı savundukları nikotin, piretrum ve neem özleri gibi doğal böcek öldürücüler, metal olan inorganik insektisitler ve temas halindeki organik kimyasal bileşikler ve çoğunlukla organik pestisitlerdir.

Bir pestisitin balıklar, kuşlar ve memeliler gibi alakasız türler için zehirli olup olmadığını anlamak için hareket modu önemlidir. İnsektisitler itici veya itici olmayabilir. Karıncalar gibi böcekler itici olmayanları tespit edemez ve kolayca sorgulayabilirler. Yuvaya döndüklerinde, böcekleri onlarla birlikte alırlar ve yuva arkadaşlarına aktarırlar. Zamanla, bu kraliçe de dahil olmak üzere tüm karıncaları ortadan kaldırır. Bu, diğer bazı yöntemlerden daha yavaştır, ancak genellikle karınca kolonisini tamamen ortadan kaldırır.

Böcek İlaçlarının Diğer Canlılara Etkileri

Bazı böcek ilaçları, öldürmek için tasarladıkları şeylerin yanı sıra diğer yaratıkları öldürür veya onlara zarar verirler. Örneğin, son zamanlarda insektisit ile püskürtüldükleri yiyecekleri yedikleri zaman ya da böcek pestisit granülünü yiyecek için yanlış anladıklarında ve yemek yediklerinde kuşlar zehirlenebilir. Püskürtülen böcek öldürücü, özellikle havaya püskürtüldüğünde ve uygulanan alandan, yaban hayatı alanlarına sürüklenebilir

Böcek İlaçları Arasındaki Farklar

Böcek ilaçları ile püskürtme yapan ancak öldürmeyen böcek ilaçları farklıdır. Sistemik insektisitler sistem genelinde sistemik olarak eklenir ve dağıtılır. Böcekler bitkiyi beslediğinde böcek hapları alırlar. Transgenik bitkiler tarafından üretilen sistemik insektisitler, bitkiden türetilmiş koruyuculardır (PIP’ler). Örneğin, belirli bir Bacillus thuringiensis biyosidal proteinini kodlayan bir gen, mısır (mısır) ve diğer türlere sokulur.

Bitki, tüketildiğinde böcekleri öldüren proteinler üretir. İletişim insektisitler doğrudan temas halinde olan böceklere zehirlidir. Bunlar, metaller ve daha az kullanılan arsenatlar, bakır ve flüor bileşikleri ve yaygın olarak kullanılan sülfür içeren inorganik insektisitler olabilir. İrtibat insektisitleri, organik insektisitler, yani sentetik olarak üretilmiş ve şu anda kullanılan en yüksek sayıda insektisit içeren organik kimyasal bileşikler olabilir. Ya da piretrum, neem yağı vb. doğal bileşikler olabilir. İletişim insektisitlerinin genellikle hiçbir kalıntı aktivitesi yoktur. Etkinlik, tipik olarak aerosoller gibi performansı artıran küçük damlacıklar ile pestisit uygulamasının ilaçlama kalitesi ile ilgili olabilir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Open chat
1
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Call Now Button